Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Z książki "Prawdziwe oblicze kobiety..."
Metody stosowane przez alienującego rodzica w stosunku do dziecka określane są jako indoktrynacja, pranie mózgu. Jest to interaktywny proces, za pomocą którego nakłania się dziecko do zaakceptowania treści, tematów i przekonań na temat drugiego rodzica, tak długo, aż dziecko zacznie prezentować przekonania i zachowania zgodne z oczekiwaniami rodzica alienującego (95).
Metody, jakie stosuje alienujący rodzic wobec dziecka stanowią szerokie spektrum zachowań i różnią się stopniem nasilenia i formą. Drastycznymi formami nastawiania dziecka przeciwko rodzicowi są: szantaż emocjonalny i/lub materialny (np. jeśli pójdziesz do ojca, nie zabiorę cię na wycieczkę, nie kocham cię, zdradzasz mamusię), wymierzanie kar (z cielesnymi włącznie) za okazywanie pozytywnych emocji wobec drugiego opiekuna, przedstawianie drugiego opiekuna w skrajnie niekorzystnym świetle (np. twój ojciec to skończony łajdak, skrzywdził nas, jest przyczyną wszystkiego najgorszego, co nas spotkało). Subtelne formy nacisku na dziecko polegają na demonstrowaniu niechęci i braku akceptacji wobec wszystkich relacji z drugim opiekunem, które nie są jednoznacznie odrzucające, oraz na okazywaniu dystansu, smutku i zawodu w przypadku pozytywnych kontaktów. Takie komunikaty pośrednie do dziecka, często przekazywane w połączeniu z pozytywną informacją (np. mamusia cię tak bardzo kocha, wszystko robi dla ciebie, a ty tak ją zasmucasz), szkodzą dodatkowo w taki sposób, że trudno jest dziecku zrozumieć przyczyny swoich własnych uczuć (96).
Wpajanie w dziecko uczucia niechęci czy też nienawiści w stosunku do własnego ojca przez matkę dziecka jest znane Sądowi Najwyższemu (97) a mimo to problem ten jest bagatelizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wśród badanych respondentów przez autora niniejszej publikacji aż 93,1% (78,4% zdecydowanie tak i 14,7% raczej tak) z nich wskazało, że istnieje związek „prania” mózgu dziecku przez utrudniającego kontakty rodzica z utrudnianiem kontaktów dziecka drugiemu rodzicowi:

Oto oryginalne stwierdzenia ojców nt. sposobów „prania” dzieciom mózgu przez matki:
- „dziecko jest manipulowane, "programowane", stwarza problemy wychowawcze”
- „dziecko jest molestowane psychicznie oraz że nie chce ze mną rozmawiać”
- „dziecko jest nastawiane przeciwko mnie i żona mu wmawia ze ma się mnie bać!”
- „dziecko jest nastawiane przez matke przeciwko mnie, jest zamknięte, nie chce juz rozmawiac o wszystkim”
- „dziecko jest zmanipulowane i robi mu się z mózgu wodę a z ojca potwora i nieuka, niedorajdę”
- „Manipulacje Matki - jak pójdziesz do niego, to Cię nie przytulę. Itd. Opowieści o tym, że całą winę za rozpad małżeństwa...”
- „matka buntuje dziecko przeciwko mnie, obwinia o wszystko i wmawia dziecku że je nie kocham itp.”
- „matka dziecka wmawia dziecku że taty nie ma a jak dzwonie to mówi do dziecka żeby porozmawiał z panem”
- „matka manipuluje dziećmi, mówi, że tata nie płaci alimentów, że chce zamknąć mamę w więzieniu i dlatego mamę wzywa do sądu”
- „matka mówi, że dziecko nie chce rozmawiać ze mną, a jak mam tylko taką możliwośc rozmawiamy bardzo długo przez jego telefon. Dziecko stało się wycofane w relacjach ze mną.”
- „matka wciąga Córkę, deprecjonuje wszystko co robie z dzieckiem, zastrasza w obecności dziecka, wyśmiewa itp.”
- „Matka wmawia dziecku że ojcem jest jej nowy partner a ja jestem tylko "Panem" do płacenia.”
- „pranie mózgu dziecka przez matke ze sie boi PANA bo tak matka nazywa ojca dziecka”
- „tak, matka tak nastraszyła dziecko, że na mój widok rzuciła się przy lekarzu na ziemię i krzyczała, żeby mnie wsadzić do więzienia”
- „wmawianie dziecku ze porwę je”
- „wzbudzanie w dziecku niechęci do spotkań, uzależnienie dziecka od matki”
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości